MENU

Düğün davetiyesi seçerken dikkat

0
70271
7

DAVETİYE SEÇİMİ

 Düğün davetiyesi seçimi; evlilik telaşındaki detaylı ve en önemli süreçlerden biridir.
Yeni hayatımıza adım adım ilerlediğimiz bu özel günümüze yaklaşırken, tatlı telaşlar da beraberinde gelir. Bu telaşlardan birisi de düğün günümüzü duyuracağımız düğün davetiyemizin seçimidir.
Düğün davetiyesi seçerken sadece davetli sayısının belirlenmesiyle bitmeyen ve atlanmaması gereken önemli detayları bulunmaktadır.
Davetiyemiz; tören ve zaman gibi detayları içerdiğinden önemlidir ancak daha önemlisi misafirlerimize verdiğimiz değeri gösterir.
Özenle hazırlandığımız bu gün için davetiyemizi seçerken ve tasarım aşamasındayken
dikkat etmemiz gereken önemli detayların neler olduğuna hep beraber bakalım.
Düğün davetiyesi seçerken; ilk önce bütçemizi  belirlemeliyiz. Ardından düğün gününden en az üç ay evvel davetli listemizi hazırlayarak işe başlamalıyız. Bu adımlar davetiye seçimi sürecimizi oldukça hızlandıracaktır. Daha sonraki adım ise eşimizle ortak zevklerimize uygun olmasıdır ki bu durum yaşanacak olası bir anlaşmazlığı başlamadan bitirecektir. Düğün temanıza uygun olan modelleri belirlemeniz de yine zaman kazandıracağı gibi yüzlerce model arasında kaybolmamış ve kafanız karışmamış olacaktır.

Dügün-davetiyesi

Davetiyemizin Tasarımı

Düğün davetiyemizin tasarımı, konseptimiz hakkında ipuçları vermelidir. Örneğin; kır düğünü planlamışsak renkli, çiçekli, cıvıl cıvıl yaz enerjisini yansıtan bir davetiye bu düğün için uygun bir seçim olacaktır. Eğer görkemli veya balo salonu olarak planlanan bir düğünümüz olacaksa kalın, beyaz tonlarının hakim olduğu, altın varak baskılı ve detaylara sahip, ağır bir model seçerek misafirlerimize düğün ile ilgili ipucu vermiş olacağız.
dügün-davetiyesi

Düğün Davetiyesi Adet Sayısını Belirleme

Bütçemizi belirledik ve listemiz artık hazır, modele de karar verdik. Bu aşamada çoğu çiftin düştüğü hatalardan biri davetli listesindeki sayıyı göz önünde bulundurarak davetiye yaptırabiliyor olmalarıdır. Bir ailenin içindeki her birey için davetiye basımı bütçeyi zorlayabildiğinden, kişileri aile olarak gruplayarak, her aileye bir adet davetiye hesaplamanız  bütçe açısından fayda sağlayacaktır. Ancak listemizi hazırlarken istemeden de olsa unuttuğumuz isimler olabileceği gibi davetli isimleri yazımında yanlış yazımlar veya ufak bir el titremesi,özenerek hazırladığımız davetiyeyi çöp yapabilmektedir. Bu sebeple önerim; 50-100 adet veya listemizin %10 u kadar fazla davetiye bastırmak olacaktır.  Böylece eksik kalma durumunda ikinci davetiye basım maliyeti, sipariş ve hazırlama sürecinin önüne  geçerek zaman kazanmış ve bütçemizi korumuş  olacağız.
düğün-davetiyesi

Davetiyemiz Ne Zaman Hazır Olmalı ?

Düğün tarihimize en geç 2 ay kala davetiyemizi seçmiş olmalı ve 45 gün kala dağıtıma hazır olmalıyız ki uzakta yaşayan misafirlerimize gönderirken sorun olmasın ve tatil gibi programları ile kesişmesin. Tabi bu süreç içerisinde davetiye üreticimizin yoğunluk ve teslim sürelerini öğrenip göz önünde bulundurmak en sağlıklısı olacaktır.
Davetiyemizin iç tasarımında ise bu özel günümüzü haber vermek için düğün tarihi, mekan ve saat gibi detaylar; yemekli mi yoksa kokteyl tarzı mı olacağı, rezervasyon,  LCV (Lütfen Cevap Veriniz), gerekiyorsa

bir irtibat numarası eklemek gibi önemli ayrıntılara yer vermeliyiz.

Ne kadar fazla bilgi eklemeyi isterseniz yazım alanı o kadar geniş bir model seçmeniz  bilgilerinizin gözden kaçma olasılığını düşürecektir.  Bunların yanında, yazım alanı kısıtlı olan bir davetiyeye fazla bilgi eklememizin, davetiyemizin şık görünümünü olumsuz etkileyeceğini unutmamamız gerekir.

düğün-davetiyesi

Önemli İpuçları

-Zarfın üzerine isimlerin tükenmez kalemle gelişigüzel yazılmasının,  davetlinin ismini ya da unvanını davetiye zarfına yanlış yazılmasının asla özrü yoktur. Bu iş için bir hat ustası tutabilir veya yazısı güzel olan bir yakınınızdan alacağınız destek ile bu durumu rahatça çözebilirsiniz.
-Kalın uçlu siyah kalem kullanılmasında fayda var. Son zamanlarda oldukça tercih edilen bir çözüm olan yaldızlı veya altın rengi kalemleri büyük kırtasiye ve hobi marketlerden temin edebilirsiniz.
-Eğer hat sanatıyla kaligrafik yazı tercih edecekseniz yazı örneğini mutlaka talep etmelisiniz ki böylece davetiyeleri aldıktan sonra normal bir el yazısıyla yazıldıklarını görüp hayal kırıklığına uğramamış olun.
-Zarfın üzerine isim yazmak için hazır etiketleri pc çıktısı olarak kullanmanız hoş olmayacağı gibi davetiyeniz özel olmaktan çıkarak sıradanlaşır.
-Davetiyemizin iç tasarımında her ne kadar el yazısı tercih edeceksek de yazı karakterinin okunaklı ve yeterli büyüklükte olmasına dikkat etmeliyiz.
-Davet metnine karar verirken çok uzun olmamasına ve usluba dikkat etmeliyiz.
-‘Tercihen smokin’ , ‘Çiçek gönderilmemesi rica olunur’  ya da kır düğününde misafirlerimizin topuklu ayakkabılarla rahat edemeyeceklerini göz önüne alarak yumuşak zeminde daha
rahat oynamalarını sağlamak için,  ‘Hanımlar babet ayakkabılarımızı unutmayalım”  gibi notlar eklememiz gecenizin istediğiniz gibi geçmesini sağlayacaktır.
-Nikah-düğün ayrı olacaksa ve misafirlerinizin bir kısmını davet edecekseniz, 2 ayrı davetiye hazırlatmayı unutmayın.
Telaşlarla geçen bu süreçte düğün davetiyemiz hakkında dikkat etmemiz gereken ufak detaylar bunlar. Hayallerinize ve konseptinize uygun bir düğün davetiyesini, yıllar sonra açıp baktığınızda sizi bu özel gününüze götürecek hoş bir anı olarak kalacak.
Önce saygı sonra sevgi dolu bir ömür geçirmeniz dileğiyle şimdiden tebrik ederim.
 Sevgilerimle

düğün davetiyesi

düğün davetiyesi seçerken

Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir