MENU

Evlilik aşkı öldürür mü ?

Evlilik aşkı öldürür mü ?
Evlilik aşkı öldürür mü ?

Evlilik aşkı öldürür mü ❓

Evliliğin aşkı öldürdüğü, hayatı monotonlaştırdığı iddia ediliyor.
Evet doğru‼️
Ama neye göre❓

Hepimiz yaşamışızdır. Çevremizde gördüğümüz evliliklerin ne kadar tekdüze yaşandığını…
Annemiz ile babamızın, anneanne ile dedemizin ya da başka çiftlerin… Evliliklerinin sadece iki ev arkadaşlığına dayandığını, konuşmalarının sadece ödemeler, yemek vs olduğunu. Ve sonra zamanla saygısızlığın başgösterdiğini.

Peki onlar evlenirken aşık degiller miydi❓

Belki de delice aşıklardı. Ama aşkı kullanmayı , yönetebilmeyi bilemediler. Hayatın yükü altında aralarında iletişimi harcadılar. Ve bizlere de
” evlilik böyle işte , hep sorun hep sorun ” kalıbını aşıladılar.

Kafamızda yarattığımız yargıların, kalıpların esiri olduğumuz sürece bu tezi onaylamış olur ve tam da bu şekilde monoton bir evlilik hayatını yaşamımıza çekmiş oluruz.

Bu kalıplardan kurtulmak aslında evliliğin aşkla beslenen bir durum olduğunu gösterir bize.

Peki ne yapacağız❓

☑️İlk şart iletişim. Şartlar ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın iletişim kesilmemeli. İletişimi kestiğimiz anda gurur devreye girer. Ki bu en büyük sorundur.

☑️Birlikte planlar yapılmalı. Örneğin bir hafta aile ziyaretleri oluyorsa , diğer hafta mutlaka eş ile plan yapılmalı. Bu bir tatil olabilir, sinema olabilir hatta evde balık pişirme günü bile olabilir.

☑️Empati en önemli etken. Bir tartışma sırasında mutlaka empati devreye girmeli. Örneğin eşiniz bir konu için size surat yapıyor. Ve siz bu durumdan oldukça rahatsızsınız. Ve surata karşı siz de surat yapıyorsunuz. O anda hemen empati yeteneğinizi çalıştırın ve kendinize sorun “eşim şu an gergin, canı bir şeye sıkılmış olabilir” ” ters giden bir şey olabilir .
Bu soruları devreye soktuğuuz anda onu anlamaya başladığınızı ve daha az tepkisel yaklaştığınızı farkedeceksiniz.

☑️ Arada sırada rutin dışına çıkabileceğiniz organizasyonlar yapın. Mesela film günleri yapabilir, film izlerken salonda uykuya dalabilirsiniz.

Bunlar küçük gibi görünen önemli detaylardır. Evliliğe bir görev gibi değil, bir oyun gibi baktığınızda o aşkı hiç kaybetmezsiniz.

Aşkınız bol olsun.

.

Sorry, the comment form is closed at this time.